BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Sex w ciąży

Aby rozwiać Twoje i Twojego partnera obawy, przedstawię listę wątpliwości i napiszę jak sobie z nimi radzić.

Zniechęcające zmęczenie i ciągłe wymioty

Jeżeli tego typu objawy utrzymują się przez cały dzień, nie ma innej rady jak po prostu je przeczekać. Dowiedziałaś się już o tym, że najczęściej mdłości występują pod koniec pierwszych trzech miesięcy ciąży. Często się zdarza, że zarówno zmęczenie jak i nudności występują o określonej porze dnia, wówczas musicie się do tych dość nieprzyjemnych oznak Twojego stanu dostosować i zmienić odpowiednio Wasz rozkład dnia i wykorzystać czas dla siebie, wówczas, gdy objawy ustępują. Istotne jest również, abyś nie zmuszała się do tego, aby wyglądać atrakcyjnie dla partnera, wtedy, gdy po prostu wyglądasz okropnie. Może się zdarzyć, że towarzyszący wtedy stres, który odczuwasz widząc siebie brzydką, obolałą niekorzystnie wpłynie na dziecko. Zmęczenie, które codziennie Ci towarzyszy w pierwszych miesiącach ciąży jest także stanem przejściowym i powinno ustąpić pod koniec pierwszego trymestru. Do czasu, gdy pożegnasz się ze zmęczeniem warto przyjemności związane z seksem przesunąć na odpowiednią porę w ciągu dnia, a nie męczyć się po nocy i narażać na bezsenność.

Denerwująca, zwłaszcza Ciebie, zmiana figury

Wasze współżycie może stać się niezręczne i poza tym niewygodne w momencie, gdy rosnący brzuch stanie się duży. To czy będziecie kontynuować swoje miłosne sesje w dużej mierze zależy od Was, nie ma tutaj żadnej reguły, natomiast jest bezsprzecznie dużo pole dla Waszej wyobraźni.

Przekrwienie i obrzęk Twoich narządów

Ten stan wywołują przede wszystkim hormony. Niejednokrotnie dzieje się tak, że wtedy Twoje libido jest podniesienie i masz po prostu ochotę na zbliżenia z partnerem. Może się jednak zdarzyć, że będzie towarzyszyć tobie brak całościowego przeżycia orgazmu, co jest spowodowane właśnie zachodzącymi w twoim organizmie zmianami hormonalnymi.

Pojawianie się siary, czyli płynu zbliżonego składem do mleka

Ta dolegliwość dotyczy późniejszego okresu ciąży i polega na pojawianiu się w piersiach w czasie współżycia wyciekającej siary, co może być uciążliwe i dekoncentrujące dla Was obydwojga.

Bolesność piersi

Bolesność piersi jest tym, co może rzeczywiście przeszkadzać w intymnych zbliżeniach. Partner obawia się sprawić Tobie ból, co wpływa niewątpliwie na intensywność Waszych przeżyć.

Zmiany wydzieliny z pochwy

Podczas ciąży wydzielina zmienia się znacznie pod względem objętości, konsystencji, zapachu i smaku. Ta zmiana jest czynnikiem ułatwiającym zbliżenie, jednakże może również ograniczyć orgazm u Twojego Partnera. Jak temu zaradzić – możesz wcierać w te okolice olejki zapachowe, które uciążliwości typu przykry zapach wyraźnie zmniejszą, a nawet usuną.

Krwawienia wywołane wzrostem wrażliwości szyjki macicy

W ciąży szyjka macicy jest intensywniej ukrwiona, gdyż jej zadaniem jest odżywianie całej macicy, w której znajduje się Wasze dziecko. W tej sytuacji każde zbliżenie może powodować krwawienie, szczególnie w okresie tuż przed porodem. Często rodzice niepokoją się, że krwawienia są oznaką czegoś niedobrego na przykład poronienia czy przedwczesnego porodu.

Jeżeli wystąpi krwawienie, ból należy przerwać stosunek płciowy i skontaktować się z lekarzem, położną.

Obawy przed urażeniem dziecka lub spowodowaniem poronienia

Pamiętaj o tym, że w prawidłowej ciąży współżycie nie niesie ze sobą takiego zagrożenia. Wasze dziecko jest doskonale chronione przez worek owodniowy, który znajduje się wewnątrz macicy. Ta z kolei jest bardzo szczelnie oddzielona od środowiska zewnętrznego, tak, więc naprawdę nie ma prawa nic złego się stać.

Niepokój, że orgazm może stać się przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu

Nic w tej sytuacji nie może spowodować żadnej złej rzeczy. Ponadto badania wykazują, że u par, które utrzymują aktywność seksualną w czasie ciąży rzadziej zdarzają się przypadki poronień, czy przedwczesnego porodu. Zdaniem lekarzy bliskość fizyczna jest ściśle powiązana z bliskością emocjonalną, uczuciem, które pozytywnie wpływa na kobietę i w ten sposób chroni ją przed niepożądanymi wypadkami w czasie ciąży.

Strach przed tym, że maluch coś widzi lub ma świadomość tego, co się dzieje

Twoje dziecko z pewnością niczego nie będzie pamiętać, mimo, że najnowsze badania dowodzą, że maluch, szczególnie w późniejszym okresie ciąży odczuwa jako przyjemne skurcze macicy w czasie orgazmu mamy.

Obawy, że współżycie płciowe może być przyczyną infekcji;

Przez pierwsze 7 do 8 miesięcy ciąży nie ma żadnego niebezpieczeństwa infekcji, pod jednym warunkiem. Twój partner musi być zdrowy, nie może być zarażany żadną chorobą przenoszoną drogą płciową. Pomimo tego, że Wasze dziecko jest chronione płynem owodniowym i błonami płodowymi mogą do niego przedostać się bakterie, pierwotniaki. Dlatego ważne jest, żebyś dbała o higienę.

W ciągu ostatnich 4 – 8 tygodni ciąży lekarze zalecają stosowanie prezerwatywy, aby uniknąć ewentualnej infekcji.

Niechęć do zbliżenia wywołana irracjonalnym niepokojem związanym z nadchodzącym porodem

Obydwoje: zarówno Ty jako przyszła mama jak i Twój partner jako przyszły Tata możecie mieć mieszane uczucia wobec zbliżającego się wielkimi krokami wydarzenia, jakim są narodziny Waszego dziecka. Po pierwsze z obawą myślicie o czekających Was obowiązkach, o tym czy podołacie przyszłym rolom, macie świadomość zmiany dotychczasowego trybu życia, kosztów zarówno finansowych jak i emocjonalnych związanych z wychowaniem potomka. Obarczeni tego typu obawami nie macie ochoty na seks. Wówczas powinniście o tym porozmawiać wzajemnie się utwierdzić w przekonaniu, że poradzicie sobie z nowymi rolami w życiu.

Tęsknota za utraconą wolnością, za brakiem obowiązków

Należy powiedzieć to otwarcie, że obydwoje możecie mieć kłopoty z przyjęciem nowych ról, mamy i taty. Czas, gdy byliście wyłącznie tylko dla siebie mija bezpowrotnie i możecie odczuwać wzmożoną tęsknotę za tym, co wkrótce utracicie. Pamiętajcie jednak o tym, że rodzicielstwo to nowa perspektywa Waszego związku. Możecie odkryć nowy wymiar spraw dotąd dla Was zakryty, który wzbogaci Waszą miłość.

Podświadoma niechęć

Właśnie takie uczucie najczęściej towarzyszy mężczyznom. Napisałam najczęściej, bo nie każdy mężczyzna przeżywa zazdrość wobec partnerki i boleje nad tym, że to ona jako przyszła mama jest w centrum zainteresowania bliskich i przyjaciół. Ze Twojej strony może również narastać niechęć do stanu, w jakim się znajdujesz. Możesz mieć wrażenie pewnej niesprawiedliwości. To Ty cierpisz w czasie ciąży, a niedogodności tego stanu są obce twojemu partnerowi. Sytuacja dyskomfortu emocjonalnego, ciągłej gotowości do narzekania, może pojawić się wówczas, gdy w czasie ciąży występują jakieś nasilone dolegliwości. Tego rodzaju problemy powinny być tematem Waszych rozmów, bo wówczas wtedy je rozwiążecie.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl