Dzienniczek ciąży - sklep internetowy Brioko.pl

Ciąża

Trymestr I - Ciąża tydzień po tygodniu

Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.

Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

Trzynasty tydzień ciąży

Trzynasty tydzień ciąży, uwidacznia się brzuszek, a macica jest ciut większa od grejpfruta. Zauważasz, że zwiększył się obwód pasa. Pod koniec trzeciego miesiąca dno macicy będzie wyczuwalne tuż nad spojeniem łonowym (dolna część podbrzusza).

Trzynasty tydzień ciąży - Trzeci miesiąc ciąży

Mama:

Uwidacznia się brzuszek, a macica jest ciut większa od grejpfruta. Zauważasz, że zwiększył się obwód pasa. Pod koniec trzeciego miesiąca dno macicy będzie wyczuwalne tuż nad spojeniem łonowym (dolna część podbrzusza).

Dziecko:

Nerki zaczynają pracować. Efektem jest mocz. Natomiast jego Składniki są wydalane poprzez łożysko do krwi matki. Następnie jej nerki filtrują składniki moczu dziecka. Dziecko otwiera usta, połyka wody płodowe, które ćwiczą nerki i układ pokarmowy. Powoli zaczyna uczyć się ssać.

Pojawiają się zawiązki zębów stałych, ponieważ mleczne wytworzyły się już wcześniej.Dziecko w brzuchu mamy już zaczyna robić miny: marszczy czoło, nadyma poliki i ćwiczy mięśnie twarzy. 

Dziecko jest wielkości limonki/brzoskwini: 65-80 mm, ma wagę: ok. 13-20g można powiedzieć waży tyle co rzodkiewka.

Rady dla mamy:

W terminie od 11- 14 tygodnia ciąży wykonywane jest USG zadbaj o to, żeby z Tobą poszedł ojciec dziecka. Pamiętaj o tym, żeby angażować go w sprawy dotyczące ciąże. Dzięki temu pomożesz jemu przygotować się do ojcostwa. 

W pierwszym trymestrze miałaś różne odczucia dotyczące ciąży. Nawet jeśli jest to planowane dziecko doświadczasz wielu zmian w swoim życiu i naturalne jest, że mogą pojawić się różne uczucia do dziecka (nie zawsze pozytywne). Natomiast w drugim trymestrze zauważysz pozytywną zmianę w stosunku do nienarodzonego dziecka.

Rady dla taty:

Powoli zaczynasz angażować się w sprawy ciąży. W ujęciu psychospołecznym przechodzisz do tak zwanej drugiej fazy w stawaniu się ojcem. (Faz stawania się ojcem jest 4 zostały omówione tutaj).

Badania:

Pamiętaj o wykonaniu USG w 11-14 tygodnia ciąży. Jest to jedno z trzech zalecanych badań USG. Dlaczego jest tak ważne wykonanie go w 11-14 tygodniu ciąży? Ponieważ pozwala ocenić między innymi przezierność karkową (NT) oraz kość nosową (NB). Wartości nieprawidłowe tych pomiarów sugerują:

 • wadę/wady genetyczne płodu,
 • wady serca dziecka,
 • i inne nieprawidłowości.

Oprócz wyżej wymienionych pomiarów ocenia się:

 • liczbę zarodków w macicy,
 • czynność serca płodu (FHR),
 • dokonuje się pomiaru długości ciemnieniowo-siedzeniowej płodu (CRL),
 • budowę anatomiczną płodu (do 12 tygodnia ciąży uwzględnia się przepuklinę fizjologiczną),
 • błony płodowe.
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2020 ZapytajPolozna.pl