BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Objawy ciąży

Obrzmienia rąk i nóg nie są czymś dziwnym, ani niepokojącym w czasie ciąży. Mają prawo się pojawić w wyniku gromadzenia się płynu w tkankach. Poza tym brak ruchu i siedzący tryb życia w czasie ciąży sprzyjają pogorszeniu krążenia i w efekcie pojawiają się obrzęki.

 • Obrzmiałe i bolesne piersi – tego typu oznaki ciąży pojawiają się już w 5 tygodniu jej trwania. Twoje piersi zaczynają się powiększać, mogą stać się obolałe i nadwrażliwe na dotyk;
 • Opuchnięte i zmęczone nogi to z kolei następstwo zaburzonego przepływu krwi i zbierania się w nogach płynów ustrojowych, o których już ci mówiłam. Powinnaś wiedzieć, że płyny gromadzą się najpierw w stopach, a później stopniowo coraz wyżej.

Co powinnam zrobić, abym nie miała obrzęków i spuchniętych nóg, czy można na to coś poradzić?

Oczywiście, jest na to rada. Aby zminimalizować te nieprzyjemne objawy, już od wczesnych miesięcy ciąży powinnaś dbać o to, aby twoja skóra była elastyczna. Powinnaś pamiętać o wykonywaniu ćwiczeń przeznaczonych tylko i wyłącznie dla kobiet w ciąży.

W ten sposób będziesz skutecznie zapobiegać problemom z krążeniem krwi, a Twoje nogi nie będą już takie ociężałymi i spuchnięte.

Jeśli chcesz stosować w tym okresie jakiekolwiek kosmetyki i maści przeciwko obrzękom, sprawdź koniecznie, czy są one przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla przyszłej mamy i dziecka (czy posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie).

Preparaty zatwierdzone przez lekarzy specjalistów: ginekologów, pediatrów, dermatologów, nie zakłócają w żaden sposób badań USG, a ponadto zawierają składniki, na przykład zapachowe, pozbawione alergenów.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl