BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Uroda

Czytając ten artykuł dowiesz się, czy możesz korzystać z sauny w czasie ciąży.Powinnaś zdawać sobie sprawę, że w okresie ciąży wskazane jest unikanie przegrzewania organizmu i gwałtownych zmian temperatury ciała. Podwyższona temperatura może spowodować między innymi przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia.

Czy wizyta w saunie jest groźna dla ciąży?

Odpowiedź niestety brzmi TAK. Jeśli jesteś w ciąży i rozważasz wizytę w saunie bezwzględnie powinnaś skonsultować to z lekarzem.

Powinnaś zdawać sobie sprawę, że w okresie ciąży wskazane jest unikanie przegrzewania organizmu i gwałtownych zmian temperatury ciała. Podwyższona temperatura może spowodować między innymi przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia. W okresie ciąży może to doprowadzić do kłopotów z krążeniem i do powstawania żylaków. Co ważniejsze, jeśli wystąpią nagłe skurcze macicy, z pozoru niewinna wizyta w saunie może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

W niektórych przypadkach lekarz wyraża zgodę na krótką sesję w średnio rozgrzanej saunie. Przestrzegać należy wtedy jednej, kardynalnej zasady: nie wolno po wyjściu z sauny brać lodowatego prysznica! To bardzo niebezpieczne. Lepiej skorzystać z letniego natrysku, tak aby różnica temperatur nie była zbyt gwałtowna.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2023 ZapytajPolozna.pl