BezpiecznaCiaza112023

wysuwanie języczka, moje obawy

13 lata 9 miesiąc temu #18676 przez luthiew
Witajcie. Dwa tygodnie temu świat mi się zawalił. miałam robione kontrolne usg w 23 tygodniu ciąży. Strasznie się z mężem cieszyliśmy, że w końcu i on będzie mógł zobaczyć nasze maleństwo. Do tej pory wszystko było w sumie ok, poza drobnymi niezgodnościami na początku ciąży. Wydawało nam się, że i tym razem usłyszymy i zobaczymy, że wszystko jest dobrze. Lekarz przeprowadził badanie i zwrócił uwagę (w pozytywnym sensie), że maleństwo wysuwa nawet języczek. Śmieszne to było dla nas wtedy, no bo mała pewnie tatusiowi jęzor pokazywała. Tak sobie myśleliśmy... Dopiero w domu, gdy chciałam się tym podzielić z innymi na forum okazało się, że częste, jak w przypadku naszej córci, wystawianie języczka jest jednym z markerów Zespołu Downa. Załamałam się. To co było takie radosne nagle zasiało we mnie ogrom wątpliwości. Postanowiłam więc zrobić usg 4d u innego lekarza. Poinformowałam go o moich obawach, on stwierdził, że to może ale nie musi nic oznaczać a badanie trwało tylko 10 min. Trafiłam na olewającego lekarza.. I wyszłam równie skołowana jak weszłam, bo on mi gwarancji nie mógł dać. Jedyne co mam to zdjęcia córci z wystawionym języczkiem :(.
Starałam się wytrwać do dzisiejszej kontrolnej wizyty u mojego gin. Podzieliłam się z nim obawami, on przyznał rację, że to może świadczyć o ZD, ale ja mam przecież tylko 27 lat... Na co ja, że coraz młodsze kobiety rodzą chore dzieci i mój wiek, ani brak przypadków w rodzinie o niczym nie świadczy. Chciałam, żeby mi powiedział, co mam robić, żeby mnie uspokoił, że dzieci często wystawiają język w życiu płodowym, że to jest normalne. Nic takiego nie usłyszałam. Powiedział natomiast że w moim przypadku już i tak jest za późno na cokolwiek... Nie zgodził się na amniopunkcje, która dała by mi 100% pewności, że moje dziecię jest zdrowe. Kazał tylko zadzwonić do poradni genetycznej i zobaczyć, co oni powiedzą. Wróciłam do domu z płaczem. Bo zamiast mnie uspokoić tylko poparł moje obawy. Jak już zdołałam się w miarę uspokoić zadzwoniłam do poradni. Pani od razu umówiła mnie na wizytę z profesorem.. kolejny powód do zmartwienia bo i w tym przypadku miałam nadzieję usłyszeć, że to nic takiego... Nie wiem teraz co mam ze sobą począć. Wizytę mam 8-go, a dla mnie to jak cała wieczność... Boje się. Czy któraś z mam może mi powiedzieć, że i jej dzidzia wysuwała język podczas usg i że urodziła zdrowe dziecko? A może są tu mamy, które mają dzieci z ZD i mogą mi powiedzieć, na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę. co jeszcze w ich przypadku było sygnałem, że coś jest nie tak.
Załączniki:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18683 przez alaq
hmmm.... luthiew za bardzo nie wiem co ci powiedzieć, wydaje mi się, że jak wcześniej było wszystko w porządku to nie powinnaś się zamartwiać, przecież miałaś robione badanie na przezierność karku? i z tego juz badania powinno się coś ujawnić. Ja na tych zdjęciach nie widze tego wydunietego jezyczka. Może jest tu któraś z mam, co jest bardziej doświadczona i ma wieksza wiedze na ten temat.
Glowa do gory i nie martw sie na zapas.

http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=7073
http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=13274

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18686 przez mysia-sia
luthiew ja myślę, że jeśli masz na 8go wizytę w poradni genetycznej (i tak, że udało Ci się tak szybko...) to powinnaś poczekać i nie zamartwiać się na zapas, to nie daje ani Tobie nic, bo do tego czasu i tak niewiele się dowiesz jeśli coś, a po drugie Twoje nerwy nie są dobre dla maleństwa. Tydzień czasu to nie ejst tak aż strasznie długo, a przynajmniej porozmawiasz z osobą kompetentną... w końcu stopień profesora o czymś świadczy:)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18687 przez Mirella
www.zapytajpolozna.pl/forum/ciaza-forum/...espol-downa-usg.html

Tu już jedna dziewczyna miała takie obawy, teraz ma zdrowego szkraba :) Poczytaj, może Ci to coś pomoże, i pamiętaj żeby nam po badaniu wszyyyyystko napisać :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18694 przez luthiew
Dziękuję wszystkim za słowa wsparcia. na zdjęciu języczek jest między górną a dolną wargą, widać wysunięty koniuszek( powyżej nadgarstka na wysokości zaciemnienia na dłoni). Przezierność karkową miałam robioną w 11 tyg (według miesiączki) i przy crl 45.9 mm wyszła 1.1 mm a więc w normie. ale za to na tym badaniu właśnie lekarz wykrył nieprawidłowości. Pęcherzyk żółtkowy i owodniowy były jeszcze widoczne, a nie powinny być. Do tego miałam krwiaka przy ujściu szyjki macicy, nie wiadomo skąd. Teraz widzę, że nie były mierzone przepływy, a to też jest wskaźnik. Wydaje mi się, że mój lekarz trochę bagatelizuje i zaniedbuje swoje obowiązki. nie mam nawet pomiarów kości nosowych tylko napisał, że jest widoczna. Mało wiarygodne wyniki jak dla mnie. Ale może szukam teraz dziury w całym... chociaż kto na moim miejscu by się nie zamartwiał..

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18695 przez luthiew
przeczytałam post mamy z podobnymi problemami, ale ją uspokoił drugi lekarz bo dzidzia ani razu na drugim usg nie wysunęła języczka. moja kruszyna niestety tak.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18727 przez alaq
hmmm... może udaj się do innego lekarza, bo ten to jakiś dziwny dla mnie:(

http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=7073
http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=13274

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18788 przez Madzia89862
nie martw sie kochana na zapas.8-go bedziesz wiedziala..moze ten profesor wiecej ci powie/..ale dziwne ze kosci nosowej nie mialas mierzonej u malca..lekarze faktycznie malo profesjonalnie podeszli do prowadzenia ciazy..

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18794 przez Manga
U mnie na którymś usg prenatalnym lekarz zauważył też coś niepokojącego (chyba na serduszku, już nawet nie pamiętam) i zanim się wyjaśniło na specjalistycznym badaniu, przewertowałam wszystkie możliwe informacje w internecie na ten temat. Tak to już jest z nami mamami - nakręcamy się, martwimy, przejmujemy...
Musisz przetrwać ten tydzień! Trzymam kciuki żeby Twój Maluszek był zdrowy!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18869 przez luthiew
właśnie takie są mamusie. Mój mąż też mnie pociesza i mówi, że na pewno wszystko będzie dobrze. Staram się o tym nie myśleć bo zauważyłam, że zamartwianiem się szkodze małej. Stała się ostatnio jakaś apatyczna, a wcześniej dawała popalić o każdej porze dnia. Wczoraj troszkę się odprężyłam i mała też, bo znów zaczęła biegać po brzuszku. Tak więc spokój i jeszcze raz spokój. Oby tylko prof. wyjaśnił moje wątpliwości. Chcę znać prawdę, jakakolwiek by ona nie była. Bo 3 miesięcy do rozwiązania nie chce czekać. Nie mogę nawet sobie wyobrazić tak długiej niepewności. To nieludzkie kazać matce tak długo czekać. A mój lekarz właśnie chciał tak zrobić.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18876 przez angela660
luthiew - dokładnie to ja wtedy założyłam tamten temat! Po tym, badaniu- to było jakoś w 30tc, umierałam ze strachu, jak najszybciej załatwiałam kolejne usg!

I jeśli wszystko inne jest w porządku, a mała wysuwa tylko języczek to nie masz sie czym martwić. Mój mały jest całkowicie zdrowy, nie ma absolutnie nic, zresztą widać na zdjęciu:) a wysuwanie języczka jest po prostu jego odruchem, jedne dzieci ssą kciuk, inne zasysają policzki, a nasze słoneczka wysuwają język:) Ma tak do teraz często go pokazuje, ale nie ma żadnego przerostu języka, a już na pewno żadnej wady genetycznej.

Także głowa do góry, wierzę że będzie dokładnie tak samo jak z moim synkiem:)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18877 przez angela660
A teraz doczytałam do końca, na ZD składa się wiele markerów, głowny to krótka bądź nawet nie widoczna kość nosowa i wady serca, brak drugiego paliczka w małym palcu u dłoni, nieprawidłowy kształt główki czy spłaszczona twarz, powiększony fałd karkowy, krótsze kończyny, wady nerek bądź innych narządów wewnętrznych i jeszcze coś ze stópkami. To wszystko sprawdzają na usg prenatalnym i jestem doskonałym przykładem, że sam języczek nie świadczy absolutnie o niczym!!!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18899 przez luthiew
gratuluje synka, śliczny jest :) dziękuję Ci bardzo za te słowa. Dodałaś mi nadziei choć byłabym pewniejsza, gdyby mój lekarz przeprowadził usg genetyczne jak należy.. a tak nie mam pojęcia czy istnieją jakieś inne wady. Na pewno serduszko i nerki ma zdrowe, bo to było badane. Inne sprawy zaniedbał, dlatego mam nadzieję, że zajmą się mną porządnie w poradni i sprawdzą wszystko jak należy. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18905 przez angela660
Dziękuję bardzo:) i nie ma za co:*
Proponuję wybrać się na prywatne badanie, kosztuje to ok 200- 300 zł, zależy gdzie, ale masz pewność, że zostanie wykonane jak należy:*
I nie martw się:* wiem, że łatwo się mówi, ale sama to przerabiałam, a jak się okazało niepotrzebnie:)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 9 miesiąc temu #18907 przez kinia83
boże niewiem co powiedziec moim zdaniem napewno bedzie wszystko dobrze tak jak mówi angela660 lekarz nic ci więcej nie powiedział tylko że wysuwa języczek także mam wielką nadzieje ze wszystko bedzie dobrze trzymam kciuki :blink: ja też wczoraj miałam robione usg niestety położenie miednicowe nic niewidzieliśmy lekarz niby powiedział ze dzidzius jest zdrowy ale także mam wielkie obawy :dry: jeszcze raz trzymam kciuki i napewno bedzie wszystko ok :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailonanatmur11
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl