BezpiecznaCiaza112023

Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

12 lata 5 miesiąc temu #226812 przez kotek23
Jestem zatrudniona na czas nieokreślony, ale obecnie od grudnia 2010 roku przebywam na urlopie wychowawczy. Obecnie jestem w drugiej ciąży a termin porodu mam na marzec 2012roku. Czy należy mi się zasiłek macierzyński??? Przez jaki czas ??? Czy jak urodzę dziecko to muszę przerwac urlop wychowawczy???

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #226842 przez Moniq
jesteś cały czas na wychowawczym? możesz przerwać wychowawczy i pójść na zwolnienie, będziesz dostawała pieniążki i potem masz urlop macierzyński i normalnie przysługuje Ci zasiłek macierzyński. a potem możesz wziąć wychowawczy na drugie dziecko

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #226861 przez raczek10
Ja jak sie dowiedziałam o ciaży będąc na wychowawczym to go zawiesiłam i wrociłam na miesiąc do pracy a potem poszłam na zwolnienie do czasu porodu . potem brałam macierzyński na synka a dopiero pomacierzyńskim na Jasia wróciłam na wychowawczy na Zuzie . jaś ma 1 roki 2 miesiace a ja na niego na wychowawczy ide dopiero od1 lutego . więc zawieś sobie ino szybko ,bo potem przy 2 dzieci to ci kasa będzie potrzebna . powodzenia . :)

/035/0354289b0.png?3420[/img] [/url]

s2.pierwszezabki.pl/035/0354289b0.png?6371

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #226929 przez Gosia_Krupa
Dokładnie jest tak jak piszą dziewczyny. Ja o tym nie wiedziałam,a raczej dowiedziałam się bardzo późno i niestety nie skorzystałam z tego,ale normalnie przysługiwał mi zasiłek macierzyński,tyle że skrócony o 2 tygodnie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #227142 przez Rika
Ja się wypowiem bo jestem świeża w temacie :)
Zuzia urodziła się w 2010 roku, miałam na nią urlop macierzyński a później wychowawczy. Zaszłam w ciąże i urodziła się Ola w 2011. Przerwałam urlop wychowawczy na Zuzię. Urodziłam Olę i szef zgłosił to do ZUS-u i normalnie masz ZASIŁEK MACIERZYŃSKI z ZUS-u 22 tygodnie od dnia urodzenia. Po tym czasie znów możesz wrócić na urlop wychowawczy NA PIERWSZE DZIECKO a jak Ci się skończy na pierwsze to wtedy dopiero bierzesz na drugie. Mało tego, jeśli dochód na 1 osobę w rodzinie (Ty, mąż i dzieci) nie przekracza Ci 508 zł to możesz starać się o zasiłek rodzinny. PAMIĘTAJ ŻE TWÓJ DOCHÓD SIĘ NIE WLICZA TZN MUSISZ Z ZAKŁADU PRACY PRZYNIEŚĆ ZAŚWIADCZENIE O TYM ILE ZARABIAŁAŚ MIESIĘCZNIE ALE TO JEST DOCHÓD UTRACONY, KTÓREGO NIE WLICZAJĄ. Jak to załatwisz to masz płatny wychowawczy z MOPS plus 68 zł na każde dziecko plus 1000 zł becikowego z MOPS, jeśli nie wzięłaś na pierwsze dziecko to do roku czasu możesz wziąć, później on przepada. Jak urodzisz drugie dziecko to musisz poinformować o tym MOPS żeby przez czas zasiłku macierzyńskiego od ZUS-u nie wypłacali Ci zasiłku wychowawczego. To tyle. Jak coś to pytaj :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #227144 przez Rika
Gosia_Krupa zasiłek jest płatny 22 tygodnie na drugie dziecko. Tzn 20 tygodni plus 2 tygodnie dodatkowe więc tak samo jak na pierwsze dziecko.

I co najważniejsze NIE MUSISZ IŚĆ DO PRACY. Po prostu rodzisz dziecko i od dnia porodu jak jest zgłoszone do ZUS do normalnie Ci nalicza zasiłek macierzyński. Ważna jest data porodu i akt urodzenia.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu - 12 lata 5 miesiąc temu #227314 przez Gosia_Krupa
Rika dowiadywałam się tego i jeżeli jesteś na wychowawczym do dnia porodu to masz skrócony macierzyński niestety o te dwa tygodnie,czyli 18tyg. plus te dodatkowe 2tyg. Co innego gdybym będąc na wychowawczym przeszła na zwolnienie,wtedy liczy się normalnie tak jak pisałaś. Ja nie poszłam dlatego byłam stratna o te dwa tygodnie :(

Tutaj jest to wyjaśnione: www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #227972 przez Rika
Jaki cudem można iść na L4 będąc na urlopie wychowawczym??? To tak jak byłabym na urlopie wypoczynkowym i poszła na L4, to nie możliwe. Ja zaszłam w ciążę będąc na urlopie wychowawczym i nie wróciłam do pracy ani na jeden dzień i mam normalnie wypłacone 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego plus dodatkowe 2 tygodnie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #228038 przez kotek23
Słyszałam że od stycznia 2012 ma być udzielany dodatkowy urlop w wymiarze dwóch tygodni. Czy mi należy się 20 tygodni zasiłku czy dodatkowe 4 tygodnie, razem 24 tyg?????

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #228627 przez Rika
Teraz jest należne 20 tygodni plus 2 dodatkowe tygodnie. Gdyby miały być dodatkowe 2 tygodnie w 2012 roku to by nic się nie zmieniło bo teraz tak jest...

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #228721 przez Moniq
Rika napisał:

Jaki cudem można iść na L4 będąc na urlopie wychowawczym??? To tak jak byłabym na urlopie wypoczynkowym i poszła na L4, to nie możliwe. Ja zaszłam w ciążę będąc na urlopie wychowawczym i nie wróciłam do pracy ani na jeden dzień i mam normalnie wypłacone 20 tygodni zasiłku macierzyńskiego plus dodatkowe 2 tygodnie.

to możliwe, piszesz podanie o zakończenie wychowawczego i idziesz na L4, a jak jesteś na urlopie wypoczynkowym i dostaniesz zwolnienie to automatycznie urlop jest anulowany

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #228767 przez Gosia_Krupa
No właśnie Moniq,wyjęłaś mi to z ust :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #229121 przez kotek23
A czy jak matka przebywa na urlopie wychowawczym to ojciec może skorzystać z dodatkowego tygodniowego urlopu tacierzyńskiego ,a podobno od 2012 roku ma wynosić on dwa tygodnie?????

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #229128 przez sylka
Mysle że możoe skoro urlop jest na nowo narodzone dziecko a nie na obecnie posiadane. To 2 różne sprawy wychowowczy na dziecko wychowywane a ojcowski na nowo narodzzone.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 5 miesiąc temu #229140 przez Gosia_Krupa
kotek23 napisał:

A czy jak matka przebywa na urlopie wychowawczym to ojciec może skorzystać z dodatkowego tygodniowego urlopu tacierzyńskiego ,a podobno od 2012 roku ma wynosić on dwa tygodnie?????


U nas tatuś korzystał,więc jak najbardziej można :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl