BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Porady

W pomieszczeniu, w którym jest Twoje dziecko nie powinno być w zasięgu dziecka małych przedmiotów, które z łatwością mogłoby włożyć do buzi. Ponieważ może się zakrztusić tą rzeczą.

Jeżeli chodzi o drzwi pokoiku, schody możesz zastawić specjalnymi bramkami, które mają specyficzny sposób otwierania. Trudno będzie wtedy nawet dziecku, które chodzi otworzyć.

Drzwiczki od szafy, lodówkę możesz zabezpieczyć dzięki specjalnym zamknięciom „przed dziećmi”, albo grubą taśmą samoprzylepną. Szuflady można też zabezpieczyć za pomocą taśmy lub wysunąć je na pewien czas i postawić gdzieś wysoko. Drzwi balkonowe również powinny być zabezpieczone. Wszystkie gniazdka elektryczne zabezpiecz specjalnymi nakładkami. Jeżeli na podłodze są jakieś przewody elektryczne sprawdź czy nie są uszkodzone. Jeżeli są zwiń je i schowaj. Najlepiej by było jakby kable były schowane w miejscach nie dostępnych dla dziecka.

Urządzenia, z których nie korzystasz a są podłączone do gniazdka odłącz a gniazdko zabezpiecz.

Gdy dziecko zacznie próbować chodzić, nie używaj chodzików. Bywają wywrotne, a wtedy może stać się krzywda Twojemu dziecku. Możesz natomiast kupić chodzik, który dziecko będzie popychać, a nie będzie w nim "jeździć".

W kuchni niebezpieczna jest kuchenka gazowa i piekarnik. Kiedy coś gotujesz lub pieczesz dziecko najlepiej jest posadzić w foteliku. Możesz również poprosić kogoś z rodziny, żeby spojrzał na dziecko. Ponieważ czasami ułamki sekund wystarczą, żeby coś się stało.

Kosz na śmieci także powinien znajdować się w miejscu nie osiągalnym dla dziecka, ponieważ jego zawartość może być szkodliwa. Plastikowe torebki również powinny znajdować się daleko od dziecka. Małe dzieci mogą sobie torebkę założyć na głowę i udusić się.

Dobrze jak dzieci będą chodzić w skarpetkach antypoślizgowych, żeby się nie przewróciło, ani nie pośliznęło.

Jeżeli masz wysokie krzesełko dla dziecka powinno mieć również szelki. Zawsze je zapinaj, ponieważ możesz czasami oddalić się od maluszka. A dziecko będzie chciało się wydostać i może wypaść.

Natomiast w ogrodzie, w którym jest staw warto zabezpieczyć je siatką lub płotkiem.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl