BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Znieczulenia

W trakcie porodu kobiety odczuwają ból, który nasila się w trakcie trwania skurczu. Przedstawiamy kilka naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Dzięki nim poród będzie łatwiejszy.

Wyróżniamy kilka sposobów łagodzenia bólu porodowego metodami niefarmakologicznymi.

Masaż okolicy krzyżowej

Twój partner za pomocą kostek pięści lub nadgarstka może wywierać nacisk na tę okolicę. Ruchy jego powinny być okrężne. Druga ręka powinna zwiększać nacisk pierwszej. A Ty ułóż się wygodnie np. możesz siedzieć lub leżeć na boku.

Metoda akupresury

Zaczerpnięta jest ze starożytnej medycyny chińskiej. Polega na tym, że jeżeli czujesz silny ból okolicy krzyżowej to mocno naciskasz palcem odpowiednie miejsce na powierzchni stopy czyli śródstopiu u nasady dużego palca.

Łagodzenie bólu porodowego wodą

Woda również ma działanie kojące. Możesz poprosić położną o zgodę na pójście pod prysznic lub do wanny (zależy od wyposażenia szpitala). Dziwisz się pewnie co ja takiego pisze? Otóż woda relaksuje tylko nie możesz potraktować tego jak prysznic taki, żeby się obmyć czyli trwający góra 5 minut i już wychodzisz. Bo wtedy, rzeczywiście nie odczujesz pożądanego efektu.
Prysznic relaksujący powinien trwać około 15 minut - 30 minut. Ustawiasz wodę na letnią lub ciepłą wodę, NIE na gorącą. Polewasz wodę okrężnymi ruchami po brzuszku, również u dołu brzucha, możesz po okolicy krzyżowej polewać sobie wodę, albo będzie to robić osoba towarzysząca. Pod prysznicem możesz usiąść w rozkroku na krzesełku lub uklęknąć. Rób wszystko tak, żeby Cię nie bolało i było Ci wygodnie.

Równomierne oddychanie w czasie skurczu

Skupienie uwagi na równomiernym oddychaniu w czasie skurczu. Wdech powinien być energiczny natomiast wydech spokojny czyli powoli wydmuchuj powietrze jakbyś chciała zdmuchnąć świeczkę. Miej więcej długość wdechu do wydechu ma się 1:2. Ważne żebyś po skurczu oddychała „do brzuszka”. Czyli bierzesz 2- 3 wdechy tak, żeby brzuszek się uniósł. W celu sprawdzenia czy wykonujesz to prawidłowo, możesz położyć sobie rękę na brzuszku. Oddychając w ten sposób, dotleniasz dziecko w czasie skurczu i po skurczu


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl