BezpiecznaCiaza112023

ciaza w Szwecji

9 lata 6 miesiąc temu #930186 przez goniag12
Witam. Czy znajda sie tutaj dziewczyny spodziewajace się dziecka w Szwecji? Ja jestem teraz w 9 tygodniu ciąży. We wtorek mialasm USG i widziałam juz serduszko. Termin na polowe maja. Za tydzień mam pierwsza wizytę u poloznej. Może ktoś do mnie dołączy?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #946388 przez Aga87
Hej Gonia!

Ja tez mieszkam w Szwecji ale dopiero 7 tydz ciazy ;) nie moge znalezc daty dodania Twojego postu...ale mam nadzieje ze wszystko u Ciebie ok!
Ja jeszcze USG nie mialam ale mam nadzieje ze juz wkrotce je zrobia! ;)
Pozdrawiam, Aga

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #946770 przez goniag12
Witaj Aga. Milo ze w koncu ktos sie odezwal. Post jest dosc stary. Teraz jestem w 17 tc. Ja usg robilam prywatnie, a dzisiaj mialam ktg i slyszalam serduszko. Czy to twoja pierwsza ciaza?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #946980 przez Aga87
Hej!

Tak, pierwsza ;) wow! Juz 17 tydz, gratulacje! Mnie to troche zlosci ze tak pozno tu robia usg ale jesli polozna powie ze mam czekac tak dlugo to tez pojde prywatnie..moge zapytac u kogo robilas badania? ;)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947003 przez goniag12
Jesli to dopiero 7 tydzien to mozesz isc do lekarza. Najlepiej polskiego bo oni sa bardziej wyrozumiali na to ze chcemy po prostu potwierdzic ciaze i zobaczyc malenstwo. Ja bylam w Högdalen, nie bede pisac nazwiska chyba ze ci bardzo zalezy to moge napisac na priv. Nie wiem w sumie czy mieszkasz w Sztokholmie?
Jest jeszcze mozliwosc zrobienia usg w klinice Mamma Mia. Ale tam bedzie troche drozej.
Nie wiem ile masz lat, ale byc moze na pierwszej wizycie polozna zaproponuje ci badania prenatalne. Jesli nie zaproponuje to sama zapytaj. Wtedy tez mozesz miec usg (za darmo) i przy okazji mozesz dowiedziec sie czy dziecko ma jakies wady genetyczne.
Ja nie robilam tego badania, ale proponowala mi.
To moja druga ciaza, wiec jesli bedziesz miala jakies pytania to chetnie ci pomoge.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947068 przez Aga87
Mam 27 lat i mieszkam w Sztokholmie ;) wlasnie myslalam o Mama mia bo mam pod nosem tylko czytalam na ich stronie ze trzeba miec skierowanie od swojej poloznej do nich na badania ale z drugiej strony jak odplatnie zrobie to chyba im nie trzeba skierowania;)
Juz teraz 8 tc, ale calkowite potwierdzenie otrzymam pewnie po usg. A powiedz, robia tu badania krwi aby wykryc toksoplazmoze czy listerioze? I jak wyglada sprawa z badaniani tarczycy? W poniedzialek mam wizyte to moze czegos wiecej sie dowiem i moze wreszcie skieruja mnie na badania..lekarza mam dopiero 17.12 a to bedzie 10 tc.
Moze jutro zadzwonie do tej Mamma mia!
A Ty mieszkasz na poludniu Sztokholmu? Pzdr!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947213 przez goniag12
Ja mieszkam w Haninge i mam 28 lat wiec jesteśmy w podobnym wieku:)
Na stronie jest napisane ze potrzebujesz skierowanie ale to żeby mieć darmowe badanie a jak chcesz zapłacić to po prostu mówisz przy rezerwacji. Ale skoro dostalas się do lekarza to w sumie nie musisz tam iść bo lekarz zrobi ci usg.
Ja tez mam USG 17 grudnia, ale juz to połówkowe.
Jesli chodzi o badania na tarczyce, toksoplazmoze lub listerioze to nie robia, ale jesli leczylas sie kiedys na ktoras z chorob lub podejrzewasz ze mozesz ja miec to trzeba im powiedziec i wtedy zrobia. Podstawowe badania obejmują HIV, zoltaczke, różyczkę, syfilis i grupę krwi.
Ogolnie na pierwszej wizycie tylko pobiora krew, zmierza cisnienie i zrobia wywiad na temat chorob itp. No i jeśli nie mialas cytologi w przeciągu ostatnich 3 lat to tez mogą ci zrobić. Jeśli nie zapytaja to tez lepiej zapytaj, bo cytologie można zrobić tylko w pierwszym trymestrze. Ogólnie dużo trzeba samemu się dowiadywac.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947342 przez Aga87
Super! Dzieki za tyle informacji :)) polozna dala mi kartke do wypelnienia i tam pytaja tez o cyto, ja mialam rok temu wiec juz raczej nie zrobia. Czyli to zawsze lekarz robi usg a nigdy polozna? Chyba nie chce czekac jeszcze dwa tyg to sie lepiej na prywatne usg umowie;) fajnie ze jestesmy w prawie takim samym wieku! Szkoda tylko ze tak daleko mieszkasz :(

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #947348 przez goniag12
I lekarz i polozna moze zrobic usg. Zazwyczaj to polozna (ale nie ta ktora prowadzi twoja ciaze) bo do lekarza w zasadzie sie nie chodzi o ile oczywiscie wszystko jest w porzadku.
Ja bym na twoim miejscu poczekala poniewaz w 10 tygodniu bedzie juz widac serduszko, a wczesniej nie u kazdego widac. Nie wiadomo ile bedziesz czekac na wizyte w mamma mia. Moze tyle co na wizyte u lekarza. Ja czekalam tydzien. Ale oczywiscie zrobisz jak uwazasz.
To podstawowe usg ktore jest miedzy 18-20 tygodniem wykonuje sie w szpitalu ktory wybierasz na porod.
A ty gdzie mieszkasz? Wiesz juz gdzie bedziesz rodzic?
Wiem ze to wszystko troche skomplikowanie brzmi, ale w praktyce takie nie jest. Ogolnie wszystko bedzie prowadzic twoja polozna, usg (jedyne, polowkowe) bedzie w szpitalu. Nie ma wiecej usg, ani badan przez pochwe przez cala ciaze. Polozna tylko mierzy macice, robi ktg, badania krwi i wywiad. A to co sobie robisz prywatnie to juz twoja sprawa.

Oczywiscie pisze tu o prawidlowo rozwijajacej sie ciazy, jakiej tobie zycze

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947485 przez Aga87
A to tego nie wiedzialam..czyli moze ten lekarz w tyg 10 to wcale nie dla usg tylko tak po prostu? Nie wiem sama bo mi polozna mowila ze lekarz do nich przyjezdza i nie trzeba do szpitala jechac. Ja mieszkam w Kista i szczerze to nie mam pojecia ktory szpital wybrac ale pewnie ten ktory lezy jakos najblizej mnie. A Ty w ktorym rodzilas i czy polecasz go?
Nie robi sie tego usg w tyg 12-13 zeby sprawdzic..hmm..cos tam sie sprawdza wiem ale no nie pamietam teraz co ;) najlepiej to moze jednak poczekam do poniedzialkuni wtedy zapytam poloznej o caly plan co i jak;)
Tutaj jakos w ogole na luzie do ciazy podchodza moze tez ze wzgledu na duza ilosc wykonywanych aborcji?
Jak dajesz sobie rade bedac w ciazy i majac drugie dziecko pod opieka? Ciezko jest?
Zbieram sie do pracy..dobrze ze jutro piatek ;)milego dnia!!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947527 przez goniag12
A ty umowilas sie do lekarza polskiego czy do lekarza w swojej przychodni?

Do naszej przychodni tez przyjezdza lekarz, ale do lekarza zapisuja jesli cos sie dzieje np. plamisz wtedy lekarz cie bada i chyba robi usg. Ja tez mam wizyte teraz bo mialam od poczatku jakas infekcje i nie wiem czy sie juz z niej wyleczylam, wiec umowila mnie do lekarza, ale usg napewno nie bedzie robic.

To usg polowkowe wykonuje sie w szpitalu i robi go polozna. Jesli chcesz miec to usg genetyczne to tez masz chyba do tego prawo. Niby robia od 35 roku zycia, ale mnie pytala polozna czy chce, ale nie chcialam.

Powiem ci jak ja robilam w pierwszej ciazy i teraz.

1. Najpierw umawialam sie do lekarza ( przez telefon powiedzialam ze chce usg zeby potwierdzic ciaze). Normalnie jesli nic sie nie dzieje to lekarz nie przyjmuje, ale moj jest wyrozumialy i zgodzil sie mnie przyjac. Moglam isc od razu do mamma mia ale u lekarza jest taniej, bo placilam jak za normalna wizyte u specjalisty.
2. W pierwszej ciazy drugie usg mialam to polowkowe, ktore maja wszyscy robione (jedyne USG, ktore wykonuje sie przez cala ciaze, darmowe) , teraz w drugiej bylam jeszcze w mamma mia, prywatnie
Gdybym nie robila tych badan na wlasna reke to pierwsze usg mialabym dopiero teraz 17 grudnia.

Ja rodzilam i bede rodzic w Huddinge i jestem zadowolona, ale dla ciebie to raczej za daleko. Ty masz chyba najblizej do Solnej. Moja kolezanka tam rodzila i tez byla zadowolona. Tam jest zreszta glowny szpital dziciecy. Ja tez tam bylam z moim synkiem, bo kiedys w przedszkolu polknal kamien i mial zabieg:( i z opieki tam bylam bardzo zadowolona.
Ja zwracam uwage na to zeby bylo blisko, ale i zeby dojazd byl dobry. W sumie najblizej mam na Söder,ale boje sie ze jak zaczne rodzic w godzinach szczytu to nie dojade na czas. Tym bardziej ze pierwszy porod byl bardzo szybki, a kolejne ida jeszcze szybciej, podobno:) Ale tu nie ma sie czym przejmowac, w kazdym szpitalu jest super opieka. Jeszcze sie przekonasz i bedziesz w szoku.
A z synkiem, jakos sobie radze bo chodzi do przedszkola. Z reszta ja mam bardzo lagodne, bezobjawowe ciaze, wiec nie jest zle. Chociaz juz zaczyna mi dokuczac kregoslup:(
A ty masz jakies dolegliwosci ciazowe?

Wracajac do tych badan, to faktycznie poczekaj co ci powie polozna. Ja ci tylko mowie jakie sa mozliwosci zrobienia usg na wlasna reke, bo wg ich systemu jest tylko jedno polowkowe (18-20tydzien) i ewentualnie, nie dla kazdego to prenatalne (12-14).

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947722 przez Aga87
Dopiero mam chwilke wiec odpisuje :)

Jak bylam na pierwszej wizycie u poloznej (tydz temu) to umowila mnie do siebie teraz na poniedzialek i powiedziala ze dobrze by bylo gdyby zobaczyl mnie ich lekarz jeszcze przed swietami wiec mi zaklepala termin na 17.12. Nie wiem teraz po co ten lekarz jesli i tak nie zrobia usg no ale moze oni maja jakies swoje zasady i dlatego. Dowiem sie wszystkiego jak bede u niej w poniedzialek :) Poki co dobrze sie czuje, jak bylam u niej to wlasciwie zadnych dolegliwosci nie mialam a teraz to jedynie mdlosci, mdlosci, mdlosci no i nie bardzo chce mi sie jesc, ale to moze lepiej, bo pewnie w przyszlosci nadrobie :)

Strasznie mnie dziwi ze tylko jedno usg robia i to polowkowe bo co jest cos jest nie tak z plodem i nie wykryja tego wczesnie albo jesli serduszko w ogole nie bedzie bic? chyba dla swietego spokoju wiekszosc wybiera sie na prywatne badania :)

Ale fajnie bo widze ze w na ten sam dzien mamy wizyte, w sensie Ty usg 17.12 a ja wizyte u lekarza i mam jednak nadzieje ze zrobi jakies usg, choc moze to marzenie scietej glowy :)

Wiesz moze jak ten szpital w Solna sie nazywa? Ja myslalam o Danderyd bo nie wiedzialam nawet ze maja cos w Solna ale to rzeczywiscie blizej mnie :) o to tez pewnie polozna mnie zapyta, ale moze jeszcze nie teraz, tylko jak juz bede w bardziej zaawansowanej ciazy, bo mam wrazenie ze dopoki sie 1go trymestru nie skonczy to nikt na powaznie nikogo nie traktuje. Tez mialas takie wrazenie?

Wow! Zazdroszcze ze pierwszy porod tak szybko Ci poszedl ! Poprosze o wskazowki co i jak nalezy robic aby tez nie miec dlugiego porodu :) zartuje..wiem ze kazdy jest inny a niektore trwaja nawet i 18h. Ale tym to sie bede martwic jak juz mi sie termin bedzie zblizal.

A robisz w ciazy jakies cwiczenia, gimastyka, plywanie? mowia ze niby wszystko mozna ale ja to sie o wszystko boje, pewnie dlatego ze pierwsza ciaza to strach przed nieznanym.

O to penetralne to chyba jednak poprosze zeby miec pewnosc ze wszystko jest ok, jak to mowia - ostroznosci nigdy za wiele :)

ide ogladac julkalendar :)

milego wieczoru!!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947759 przez goniag12
Szczerze to faktycznie dziwne ze umowila cie do lekarza bez powodu. Jeszcze sie z tym nie spotkalam, a znam troche dziewczyn z dziecmi. No ale moze u was akurat tak robia.
Szpital w solna nazywa sie karolinska sa dwa w solna i huddinge. Radzilabym ci solna bo w Danderyd tez sa czesto straszne korki. Szpital wybieralam na pierwszej wizycie poniewaz musza wyslac skierowanie do szpitala na usg. Ty mialas jedna wizyte wczesniej bo to pierwsza ciaza, ale na tej juz napewno cie spytaja o szpital. Ja mialam pierwsza wizyte w 9tyg. Tydzien po wizycie dostalam wezwanie na usg ktore bedzie w grudniu.
Wogole nie pamietam juz, ale wydaje mi sie ze w pierwszej ciazy mialam wiecej wizyt. Teraz mialam narazie 2. W 9 i 17 tygodniu.

No luzno podchodza do ciazy w pierwszym trymestrze ale to nie tylko tu tak jest. Ale ja ci powiem ze nie narzekam na opieke tutaj. Jesli cos jest nie tak.lub cie niepokoi to staja na wysokosci zadania. A jak nic sie nie dzieje to trzeba sie tylko cieszyc.

Pierwsze trzy miesiace jezdzilam na rowerze, ale zrobilo sie zimno i troche osiadlam. Musze jednak zaczac cos cwiczyc bo dokucza mi juz kregoslup. Ale w pierwszej ciazy chodzilam na basen, duzo.spacerowalam i chodzilam po schodach. Urodzilam szybko ale 11 dni po terminie:( to chyba dzieki genom i temu ze duzo sie ruszalam przed porodem.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #947970 przez Aga87
Wielkie dzieki za informacje i porady :)

Dam znac w poniedzialek jak cos wiecej bede wiedziec.

A poki co to zycze Ci milego piatku i udanego weekendu! :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

9 lata 4 miesiąc temu #948571 przez Aga87
Hejka!

Jestem po wizycie i bylo dokladnie tak jak mowilas. Pobrali krew z palca, zmierzyli cisnienie a za tydz mam lekarza ktory tez zrobi wywiad i zbada moje serce. Badanie krwi mam zrobic w piatek i tyle.

Pierwsze usg w tyg 20 co przypada na koniec lutego :(

A powiedz robilas prywatnie to badanie na przeziernosc karkowa i nosowa? To jest to samo co robia tu na wykrycie Downa? Bo pytalam to powiedziala ze tylko takie tu robia :(

Troszke sie zalamalam ze dopiero w 20 tyg usg. Chyba naprawde umowie sie predzej bo tak dlugo nie wytrzymam :(

A jak u Ciebie? ;)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl