BezpiecznaCiaza112023

Grudnióweczki 2013 :)

10 lata 8 miesiąc temu #739190 przez Winka_
Hej kochane :kiss:

Ja dzisiaj się mocno przestraszyłam, o 11 pojechałam odebrać suknię i ostatnie poprawki i się zeszło a potem czekałam na autobus ok 20 minut stałam i poczułam że robi mi się słabo i jakiś skurcz w dole brzucha, pojechałam do domu a tam już zaczął się ból typowy jak przy bardzo bolesnej miesiączce (te które miały takie wiedzą o co chodzi:( ). Potem skurcz puścił ale to było tak silne że do tej pory odczuwam. Położyłam się i przeszło po czasie ale chyba przejadę się do szpitala bo zaczęłam czytać o skracaniu szyjki i przedwczesnych porodach i nie wiem czy moje to były tylko te skurcze braxtona czy to coś poważnego :(

Jejku, tak to nic mi nie było super 2 trymestr mi zleciał ale teraz martwię się że nie będę wiedzieć które skurcze są normalne a które nie, poza tym nie sprawdzają tu szyjki macicy a czytam że w Polsce tak echh

Małgo fajnie że dołączyłaś do nas bo jakoś trzeba to forum rozkręcić :P jeszcze nie ma weekendu halo halo! A miałaś jakieś objawy skracającej szyjki czy po prostu przy badaniu lekarz powiedział? Ja teraz dodatkowo mam więcej śluzu ale czytam że to też normalne o ile nie ma zapachu czy koloru
Ja jestem na tym samym etapie zakupów co i ty także nie martw się jeszcze wszystko przed nami tylko żeby dzieciaczki wysiedziały w brzuszkach do końca :(

Pyśkaaa i jak zareagował Franuś na taka malutka dzidzie ?

mała82 no to wypoczęłaś sobie :blink: a chwaliłaś się czy chłopiec czy dziewczynka już???

motylek270 może skonsultuj jeszcze z innym lekarzem? Kurczę jak tak piszą na ulotkach to nie wiadomo co robić

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739218 przez mała82
To znowu ja :)

Nadrobiłam :)A tu już po 23, tyle tego było :)

Kurcze tak Was czytam i dochodzę do wniosku, że chyba tylko ja jeszcze nic nie kupiłam dla małego. Ciuszki raczej dostanę, może kilka trzeba będzie dokupić. Ale mam zamiar się zabrać za to w tym miesiącu, muszę zrobić sobie najpierw jakąś listę wyprawkową, a może któraś z Was ma już taką gotową i sprawdzoną listę?

Nutka moje dane wysyłam na PW. My też planujemy fotelik Maxi Cosi kupić :) A wózek to jeszcze nie wiadomo, chciałabym, żeby miał w miarę dużą gondolę.

Winka_ Tak wypoczęliśmy i to jeszcze jak, aż się wracać nie chciało wcale :) Będziemy mieć Filipa - to jedyne imię na jakie oboje się godzimy :lol:

Zmykam spać, muszę jeszcze podróż trochę odespać, chciałam Was tylko dzisiaj doczytać do końca, żeby być już na bierząco :)

Dobrej nocy mamuśki :woohoo:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739288 przez Pyśkaaaa
hej :)
Motylek super że wszystko dobrze :)
Winka a ile Ty tych skurczy miałaś? jak by sie powtórzyła jedz te przepowiadające są bezpolesne a jak sie zacznie na pewno zauwazysz :)
Mała witamy po przerwie

dziewczyny Franek zareagował rewelacyjnie glaskał dzidziusia przytulał próbował lulać i zero zazdrości jak miałam na rekach tylko mógłby być delikatniejszy ale to wypracujemy :D

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739291 przez monisia100100
witam
Wczoraj naszła mnie taka ochota wieczorem na mc donalds, że ubrałam się i pojechałam coś zjeść skończyło się na big macu, do tego cheesburger, i na koniec duży lód z karmelem. A dziś z rana męczy mnie zgaga, i zła jestem na siebie że wciągnęłam coś takiego :angry:

Co do ustępowania miejsca ciężarnym to ludzie nie mają sumienia, ja osobiście spoktałam się z dwoma takimi sytuacjami, pierwszy niedawno bo przedwczoraj, byłam z mamą w przychodni, mama miałą robiony rezonans, miejsc siedzących było sporo tylko że wszystko pozajmowane, no więc stoję i czekam, po pewnym czasie zaczęło mi się już kręcić w głowie, do tego mi słabo odrazu, no ale nic oparłam się o ścianę i stoję. Dopiero po jakims czasie jedna pani która też była z córką jak się później okazało, wyszła z badania i kazała jej ustąpić mi miejsca, na co najlepsze babsko które siedziało z boku do mnie z pytaniem , a to w ciązy można wykonywać rezonans, że po co tu przyszłam jak się źle czuję to juz jak dla mnie było przegięcie , odpowiedziałam tylko że to chyba nie pani interes, wiec proszę się nie interesować.
A kolejnym razem byliśmy z mężem w tesco na zakupach u nas jest jedna kasa pierwszeństwa i postanowiłam że z niej skorzystam, i tak patrze w tej kolejce stoją studenci z piwkami, mężczyźni , starsi , młodsi, kobiety tez z całymi napakowanymi wózkami zakupów i nikt mi nie wygląda na inwalidę, czy aby ktoś był z dzieckiem, o ciąży nie wspomnę. Na to wszyscy odwracają się jakoś dziwnym trafem w inną stronę jakbym była niewidoczna, mój mąż na cały głos na to mówi do mnie no widzisz sami faceci w ciąży i inwalidzi wojenni, zaczęłam się tylko śmiać ale i tak nikt nie zareagował. Po wyczekaniu swojego zapytałam panią przy kasie po co taka psełdo kasa piewszeństwa to powiedziałą że ona obsługuje klientów tak jak podchodzą po kolei i nie widzi kto stoi i kolejce. ŻAL

Miłego dnia :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739299 przez paulainka
Moj Maly sie strasznie rozbrykal, a w nocy spi hehe fajnie jakby tak w rzeczywistosci bylo jak juz wyjdzie z brzuszka :) czasem to tak sie przekreca kolo zeber ze mam wrazenie jakby przez chwile jakas kulka mi tam utknela ;) najgorzej jk mi na pecherz naciska .... Musze od razu o lazienki biec ;/ no ale ńie narzekam ;)

Ja juz zamowilam wozek, lozeczko, ciuszki prawie wszystkie mam, brakuje mi skafandra i spiworka na zime, no i takie malutkie rzeczy jak rekawiczki, czapecza itp, ale to u nas grosze w HM albo Lindexie kosztuje wiec sie nie spiesze;)

Brakuje mi materaca, ale chce go kupuc na zywo, zeby dotknac itp, bo z internetu o nie wiadomo o i przyjdzie;)

Ogolnie samopoczucie mam dobre, tylko czasem mam wrazenie ze slabo mi ie zaczyna robic, ale to takie chwilowe...

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739323 przez Gosica
Witajcie kobietki :)


Nutka hahah ale pocisnelas przy tej kasie. Bardzo dobrze, to samo zauwazam u siebie w sklepach przy takiej kolejce. I zawsze pyskuje ze co to ma byc ;)

Jeta mam nadzieje ze juz wszytsko ok i bol minal :)

Małgo Witaj :)

Motylek270 tez mialam problem z przyjmowaniem lekow, bo biore zestaw wit, zelazo i jeszcze magnez. A na etykietach pisalo zeby nie laczyc tych lekow razem itd. No ale jak gin. zapisala wiec chyba sie zna.
Super ze z dzidzia wszystko w porzadku :)

Mała82 ciesze sie ze wakacje sie uadly :) to najwazniejsze ze wypoczelas ;)

Winka tak jak pisze Pyskaaaa skurcze braxtona powinny byc bezbolesne wiec tych bolesnych nie ma co lekcewazyc. Skracanie sie szyjki nie jest dobra sprawa, musisz wybrac sie na wizyte zeby sie upewnic co to bylo. Ja mam szyjke skrocona, ale zamknieta wiec gin. powiedziala ze nie ma powodow do niepokoju. Ale chyba dlatego mnie bardzo bolal brzuch na poczatku ciazy przez ta szyjke wlasnie, i mialam takie skurcze jak na okres.Teraz juz jest ok czasem sie tylko przydarzy ze boli.

Pyskaaaa to przynajmniej problem zazdrosci bedziesz miec z glowy. Moja batowa jak urodzila drugiego synka to ten straszy na poczatku bykl zazdrosny troche, zrobil sie niegrzeczny ale nie trwalo to dlugo.A potem to go trzeba bylo pilnowac bo stal nad malym i glaskal mowil ze kocha i tak przytual ze az podduszal maluszka z tej milosci :silly:
Natomiast u drugiego brata ktory ma corezki starsza ktora ma 3,5 nie lubi mlodszej ktora ma 1,5. Ale to wina brata i bratowej bo jak wrocili z mloda ze szpitala to strasza odsuneli na bok i faworyzowali ta mlodsza. Az szkoda dziecka bylo. Potrafili isc do pokoju(bo dwoje ich musialo byc zeby dziecko przewinac) zamknac drzwi a ta druga stala na korytarzu i plakala "mamusia tatus" to ja jeszcze opieprzyli.Albo ta mlodsza spi z mama w pokoju a ta starsza w innym sama(brat jest wojskowym i w domu tylko w weekendy) i budzila sie w nocy wolala mamusie a ten drugi pokoj daleko, mama nie przychodzila to siedziala sama i plakala dopoki nie zasnela.I dziecko sie zrazilo. Choc teraz juz jest corac lepiej.

monisia100100 oj to mialas konkretna zchciankę :lol:
A sytuacje faktycznie bardzo niemile Cie spotkaly. Ludzie sa wredni.

To ja Jeszcze apropo znieczulicy napisze. Wczoraj bylam w urzedzie pracy bo jestem tam ubezpieczona to musze sie zglaszac co 3 mies. Zajechalam wczesniej a tu kolejka pod drzwiami jak za komuny, choc urzad jeszcze zamkniety. No ale nic,stanelam i stoje. Jak urzad otworzyli, jak ta chmara ludzi ruszyla to malo mnie nie stratowali, choc ja spokojnie czekalam nie pchajac sie. Nie zwracali uwagi na nic byle tylko wlezc. Jak juz weszlam, sanelam w kolejce i czekalam, i po raz kolejny kazdy odwracal wzrok, a szczegolnie faceci ryli sie do tych krzesel jak by mieli ostatni raz w zyciu siedziec. Stala przede mna kobieta, zrobilo ej sie slabo i wyszla na chwile. Nikt jej nie pomogl wyjsc chociaz obijala sie o sciany a bylo mnostwo panow ktorzy mogli jej pomoc. Totalna masakra so sie dzieje.
Potem pojechalismy do sklepu. A bylam z tesciem. I jego w tym sklepie znaja to udalo nam sie ze pani kase otwierala druga bo bylo duzo ludzi i nas zawolala. I mowi do mnie ze dlaczego nie dzwonie dzwonkiem, w ciazy jestem a u nich sie przyjelo ze kobiety w ciazy obsluguja bez kolejki. Na co kobieta stojąca w innej kolejce pocisnela z tekstem, ktory niby mial byc zartem,a wcale mnie nie smieszyl ze " jak by sie o tym wiedzialo ze tak jest to by sie tu wiecej takich pan w 'ciazy' znalazlo " Cos w tym stylu. Na to wyszlo ze albo udaje ciaze albo absolutnie mi sie taka obsluga nie nalezy, chociaz wcale o nia nie prosilam. Co sie dzieje z tymi ludzmi...
Kolezanka mi opowiadala ze jak byla w ciazy juz zaawanswoanej i siedziala w autobusie to jeszcze jakas stara prukwa sie krzywo patrzyla i komentowala ze siedzi a miejsca nie ustapi.Totalny żal.

[/url]

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739339 przez mała82
Dzień dobry mamuśki :)

Ja już po badaniach, na szczęście nie było dużej kolejki jak to czasem bywa i po zakupach. Wczoraj tyle się naczytałam o soku z buraków, że z tego wszystkiego naszła mnie ochota na buraczkową zupkę.

Czy któraś z Was zażywa tran w ciąży? Bo chce sobie zmienić Femibion Natal DHA na Folik i do tego tran. Tylko nie wiem jaki wybrać. Dzwoniłam do swojej ginekolog czy mogę tak zrobić i powiedziała, że jak najbardziej. Nawet dodała, że niektórzy lepiej przyswajają DHA z tranu a inni z tabletek, a to już zależy od organizmu. A nie wiadomo co lepsze w moim przypadku więc może niepotrzebnie nie faszerować się tabletkami. I bądź tu mądra :ohmy:


paulainka zazdroszczę, też bym chciała mieć kompletowanie wyprawki za sobą, ale jakoś kompletnie nie mam do tego weny. Jedynie ciuszki bym mogła kupować, ale te dostanę w spadku więc nie ma sensu.

Idę zjeść jakieś śniadanie, a potem się biorę za sprzątanie, bo po wakacjach bałagan w całym domu i pełno prania ;)

Miłego dnia życzę :side:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739415 przez WhiteBlackberry
Cześć mamusie! :D

Gosica Ja też jakoś na dniach mam zrobić glukoze. Kurcze niedobre to jak nie wiem :( No ale jakoś trzeba dać rade :D Ja rożka kupować nie będę, ale na Motherhood.pl widziałam bardzo fajne otulaczki dla dzieci które są antykolkowe i w tym bedę owijać malutką na noc :) no i dokupię jeszcze śpoworki ze 2 z długim rękawkiem coby mi dziecie w nocy nie zmarzło :D
My też nie kupujemy elektronicznej niani itp. bo też w sypialni będziemy mieć łóżeczko. Najpierw planowaliśmy oddzielny pokoik dla małej ale stwierdziłam, że wole mieć dziecko przy sobie :)
Fajne te zestawy butelek co podesłałaś, skorzystamy na pewno :D Widziałam też zestawy razem ze sterylizatorem.

Agacior Ponad kilogram szczęścia :D Mi na poprzedniej wizycie pani doktor powiedziała "no, malutka ma już 525g, to za 4 tygodnie będziecie ważyć 2x tyle" a mój Ł. śmieje się do mnie i mówi "czyli mała kilogram, a Ty kochanie 120kg? :lol: Ooo pani doktor to drugą lodówke będę musiał kupić" hahaha :D

Nutka O jaki fajny ranking chusteczek :D

Winka_ Mi lekarka kazała brać 2x dziennie Aspargin. Ale nie mam co się bać o niedobory żelaza, bo babcia mnie rozpieszcza i robi często barszcz czerwony, a ja go uwielbiam więc wcinam, aż mi się uszy trzęsą :D
O kurcze, niefajna przygoda! Uważaj na siebie! Daj znać co lekarz Ci powiedział.

jeta Mam identyczny ból w półdupku! Czasami jest 'śmieszny', a czasami tak boli, że idę idę i nagle w pół mnie zgina :ohmy:

motylek270 Zapisałam sobie przepis w razie czego :D

Małgo Witamy nową mamusie :)

Pyśkaaaa Zobaczymy czy Franuś będzie zazdrosny jak na codzień będzie maluszek. Bo tak jednorazowo to fajnie reagują dzieci, zazdrosne się stają jak widzą na codzień, że mama zajmuje się siostrzyczką czy braciszkiem.
Moja chrzestna kupiła ostatnio Yorka, a ma synka 10-letniego i jest zazdrosny o psa!

mała82 Miałaś co nadrabiać :D Uuu...to długą podróż mieliście.

I do reszty dziewczyn co do tematu o znieczulicy ludzi:
Bardzo często się z tym spotykam i zaskakuje mnie to, co ludzie mają w głowach!
Ostatnio byłam na wynikach z rana (morfologia+mocz) czyli naczczo, przychodze, przede mną koleżanka z mamą...Koleżanka zauważyła, że ja w ciąży i mówi do mnie "Idź pierwsza:)" a jej matka skoczyła "a dlaczego ona ma iść pierwsza?! Ja teraz idę!" :huh: No szok!
Kolejna sytuacja. Stoje w kolejce do kasy w Kauflandzie z zakupami, a że kolejka dosyć spora się zrobiła, że na alejke wychodziła, to zrobiłam miejsce coby mógł ktoś wózkiem przejechać, a tu nagle jakiś facet wpycha się przede mną do kasy z caaałym kopiaście zapakowanym wózkiem. Zrobiłam minę w stylu WTF, powiedziałam "no tak, kobieta w ciąży może stać z dosłownie kilkoma rzeczami (sok, 3 gazety, żelki) mężczyźni mają pierwszeństwo!" i poszłam do drugiej kasy bo akurat otworzyli.
Najstępna sytuacja w szpitalu! Poszłam na wyniki (jak glukoze robiłam na początku ciąży) przyjechałam po wypiciu po 2h na drugie pobranie krwi, pani w recepcji mi powiedziała po pierwszym pobraniu żebym podeszła od razu do niej jak przyjade i wejde bez kolejki. Więc tak robie, a jakiś żulik zatrzymuje mnie i krzyczy "ale ja tu byłem pierwszy, co się pcha bez kolejki?!" a ja na to "a ja jestem w ciąży!" zobaczyła sytuacje kobitka z recepcji ta co mi mówiła żebym szła bez kolejki i mnie zabrała.

Ja rozumiem, że mam 20 lat, szczerze powiedziawszy wyglądam na 16 bo wiele osób mi to mówiło, no ale kurcze teraz wystarczy, że dłużej postoję, a już słabo mi się robi, a nikt nie przepuści, nie pomoże, nie ustąpi miejsca... :dry: Co się dzieje z tymi ludźmi.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739441 przez Pyśkaaaa
WhiteB masz rację ale np jak starsze dzieci sie kleja do mnie to on tez od razu na kolana wskakuje a właśnie z dzidziusiami jest inaczej ale czas pokaże w końcu pojawi sie mały intruz :P

dzis przyszedł mój tata zabrac go na spacer a ten do niego że łóżeczko oddaje dla dzidziusia :P ja go przygotowuje i nie wyobrażam sobie sytuacji takiej jak opisuje Gosica on z nami wyprawkę szykuje ubranka wybiera chodz wiem że jest mały i nie wszstko rozumie...

ja w on idę na glukozę

teraz moj K zaczyna 2 tyg urlop i chyba nad może sie jeszcze wybierzemy :D

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739445 przez Pyśkaaaa
a co tych sytuacji to niestety nie unikniemy ich...

ja drugi dzien nie mam ciepłej wody masakra jakaś...sterta naczyń nie pozmywanych aq panowie przyszli szafki montowac trochę głupio ale co zrobisz....

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu - 10 lata 8 miesiąc temu #739575 przez jeta
Małgo - witaj :)

mała82 - witaj po długiej przerwie!

Winka - daj znać co powiedział lekarz! Uważaj na siebie!

Goscia - no niestety nie minęło... jak mi się będzie utrzymywał ten ból do pon to chyba do rodzinnego się wybiorę, bo wizyta u gin dopiero za tydzień...
Straszne to co piszesz o tych siostrach.. Jak można tak odepchnąć dziecko??!!

U mnie dzisiaj studniówka! :lol:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739577 przez Małgo
Hej dziewczyny,
Dzieki za miłe przyjecie :)

Ja juz po wizycie, decyzja zapadla - pessar. W przyszlym tygodniu maja go załozyć. Może któras z was ma jekies doświaczenia z tym, bo troche sie stresuje jak to bedzie w koncu to cialo obce.

Winka: Poszłam do lekarza własnie z bólem podbrzusza, zwłaszcza jak chodziłam i niestety okazało sie ze to efekt skracającej sie szyjki, także trzeba to sprawdzic koniecznie. U mnie to było jeszcze tak ze w sobte wizyta kontrolna wszystko ok a w środe juz na kolejnej bo bole sie zaczely. Czyli tylko kilka dni i tak sie narobilo.

Motylek270: Moze podasz mi tego linka tez sobie cos takiego zrobie, tyle stron przejzalam a na takie cudo nie trafilam :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739592 przez Małgo
Kurcze dziewczyny jak tak was czytam to naprawde jestescie juz ogarniete w temacie zakupów :)
My wybraliśmy fotelik ale widze ze to czesty wybór bo tez maxi cosi :)
I mamay już imie wybrane i też Filip :) co do innego nie dało sie pogodzic z mężem ;)
Nie robimy żadnych zakupów bo tu wszyscy o przesadach mowia i sie wstrzymuje cały czas.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739597 przez motylek270
Cześć dziwczyny,

Winka mój ginekolog tez nie sprawdza mi szyjki macicy, no i nie wiem co mam o tym myśleć. Słyszałam jednak ze jest to teraz takie nowoczesne podejście do ciąży, ze usg pokazuje wszystkie nieprawidłowości. Poza tym robi sie badania moczu i krwi i tam można zauważyć tez pewne zmiany, stad też dostałam te tabletki na mocz ;)

Kurcze wiecie jaki miałam dziś nędzny poranek? Zjadłam śniadanie: oczywiście namieszałam: oprócz kanapki z serkiem to jeszcze sernik i mi się dostało. Nad muszelka oddałam wszystko...Czytałam że od 26 tygodnia maleństwo juz rozpoznaje smaki, więc pewni mój mix mu nie podpasował.


Małgo trochę mnie wystraszyłaś, bo ostatnio mam takie bóle podbrzusza. Jak sobie chodzę to mi strasznie brzuch twardnieje i mówiłam o tym ginowi. On pomacał, podrażnił brzuch i stwierdził, ze nic złego sie nie dzieje. Od rana tez upławy przybrały na sile...a miałam już spokój. Małgo ten link chyba kiedyś już tu był podawany, ale już to robię: opinie.wozki-dla-dzieci.com/najlepszy-wozek-dzieciecy-wybor/
no i tu określisz parametry wózka a potem Ci wyskoczy trzy najlepsze i poniżej inne. Daj znać czy któryś Ci przypadnie do gustu.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 8 miesiąc temu #739653 przez jeta
Małgo - nie wiedziałam nawet, że coś takiego jest, ale nie stresuj się, na pewno będzie ok, to dla waszego dobra i zdrowia :)
Co do zakupów - ja nie wierzę w żadne przesądy, ani zakupowe ani wszystkie inne. Nikt później za mnie nie będzie biegał po sklepach i szukał, a z wielkim brzuchem może być niewygodnie. Dlatego wolę wcześniej, na spokojnie wybierać :)

motylek270 - mi też właśnie twardnieje jak chodzę, no ale czekam do wizyty...

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: ilona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl