BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Karmienie piersią, a kupki noworodka. Maluchy w pierwszych dobach życia oddają gęste stolce o kolorze ciemnobrunatnym. Natomiast po 3-4 dobach ich kupki zmieniają kolor na zielonkawy i są luźniejsze. Może pojawiać się śluz w postaci pasemek.

W czasie doby noworodek może zrobić od 4 do 7 kupek i więcej. Po kilku dniach stolece zaczynają się normować, gęstnieją są żółtawe. Dzieci, które są karmio piersią (mlekiem mamy) mogą oddawać nadal luźne stolce, grudkowate, czasem koloru zielonego i z pasemkami śluzu. Tutaj może noworodek popuszczać kupkę.

W tym momencie niektóre mamy decydują się na zmianę stylu karmienia dziecka i z naturalnego pokarmu przechodzą na mleko modyfikowane. Zmiana ta może spowodować, że dziecko oddaje rzadziej stolce (gęste). W tym przypadku również mogą pojawić się zaparcia. Gdy maluch ma zaparcia a jest karmiony piersią. Zaleca się by mama przeszła na dietę lekkostrawną lub uważała żeby nie jeść potraw wzdymających. Zmiany jakie zachodzą w konsystencji kupy i sposobu wypróżnienia malca są wynikiem różnych rodzajów mleka.

Należy również pamiętać, że maluch kiedy się rodzi ma przewód pokarmowy jałowy. Nie "mieszka" tam, żadna bakteria. Dopiero z dostarczanyhm mlekiem rozwijają się bakterie, które dopiero zaczynają zadamawiać się po kilkunastu godzinach. U maluchów karmionych piersią rozwiają się pałeczki kwasu mlekowego, które będą walczyć w z bakteriami chorobotwórczymi. Między innymi dlatego jest takie ważne karmienie niemowląt do 6 miesiąca życia.

Bibliografia:
"Zdrowe niemowlę" - Zofia Rudzka-Kańtoch, Halina Weker


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl