BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Po porodzie wiesz, że zostanie Ci przystawione dziecko do piersi. Wiesz, że wszyscy będą oczekiwali od Ciebie karmienia piersią. Można powiedzieć „oczywista, oczywistość”. Jednak gdzieś w głębi siebie obawiasz się bycia uzależnioną przez dziecko. Nie można nigdzie wyjść na dłużej, a jak tak to trzeba wziąć ze sobą laktator. Kombinować, a jak pokarmu nie będę miała to co zrobię? Itd…


Zanotuj w Dzienniczku karmienia, którą piesią karmiłaś maluszka i ile czasu.

Karmienie piersią

Każda wątpliwość nasuwa kolejną i można by było mnożyć te niepewności, ale nie o to chodzi. Bo z drugiej strony chciałabyś być NAJWSPANIALSZĄ mamą pod słońcem. A więc zaprezentuję Ci argumenty dlaczego karmienie piersią i jak można uzyskać niezależność karmiąc piersią. Wydaje Ci się to niemożliwe? Zaraz przekonasz się, że wszystko jest możliwe. Czytaj dalej.

Pokarm kobiecy ma to do siebie, że naturalnie dostosowuje się do potrzeb dziecka. Jeżeli jest za gorąco, będzie więcej wodnistego pokarmu na początek. Natomiast w zimie będzie więcej sycącego. To powoduje, że jest to pokarm najbardziej optymalny do żywienia niemowląt i małych dzieci. WHO zaleca tylko karmienie piersią do 6 miesiąca życia.

Naukowo dowiedziono, że u dzieci karmionych piersią zmniejsza się ryzyko:

 • zapadalności na biegunki zakaźne,
 • zakażenia układu oddechowego,
 • zapalenia płuc,
 • zapalenia ucha,
 • obniża się ryzyko wystąpienia cukrzycy,
 • i innych chorób.

Odnotowuje się również zmniejszone ryzyko zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS).

A teraz zastanawiasz się jakie są plusy dla Ciebie w tym wszystkim. Mianowicie szybciej stracisz zbędne kilogramy karmiąc piersią. Właśnie przez to, że w czasie ciąży szczególnie w okolicy ud odkładała się tkanka tłuszczowa, z której między innymi potem tworzony jest pokarm. Regularne karmienie piersią czyli również nocne i bez dopijania dziecka jest idealną antykoncepcją.

Wystarczy, że będzie się przestrzegać kilku punktów. Są one omówione w dziale antykoncepcja. U kobiet długo karmiących piersią odnotowano mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze. Nie można zapominać, że karmienie piersią jest tak naprawdę wygodne. Nie trzeba przygotowywać mleka modyfikowanego, myć i sterylizować butelek.

Wystarczy pierś i maluch może zostać nakarmiony. Tutaj też jest aspekt finansowy. Karmienie piersią jest dużo tańsze ponieważ nie potrzeba, aż tylu akcesoriów co karmienie mlekiem zmodyfikowanym. Należy również pamiętać o zmienności mleka matki. Wszystko zależy od pory dnia, roku. Warto wiedzieć, że kobieta karmiąca jak się zestresuje może zmniejszyć się jej ilość pokarmu. Tak, tak… A więc nie powinniście się stresować.

Polecamy Dzienniczek karmienia Maluszka - idealny dla mam karmiących piersią.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl