BezpiecznaCiaza112023

NPR

14 lata 2 miesiąc temu #4162 przez poli
Przenoszę temat, który zaczął się na staraniach, ale z racji tego, że zeszłyśmy na temat odkładania, to nie chciałam tam kontynuowac. Początek dyskusji:
www.zapytajpolozna.pl/forum/ciaza/planuj...-o-ciaze/Page-4.html


NPR stosujesz tylko do starań? Nie wiem czy wiesz, że można również prowadzic samoobserwację w celu odłożenia poczęcia: przewaga jest taka, że nie faszerujesz się hormonami.
A skutecznośc wynosi 99%

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu - 14 lata 2 miesiąc temu #4168 przez andziaa35
wiec tak po porodzie nie poleca sie naturalnych metod antykoncepcji bo nie ma prawidlowego hormonalnego rytmu i trudno jest dokladnie sprecyzowac i zinterpretowac objawy plodnosci.
Skutecznosc NPR jest wyzsza gdy ma sie regularne cykle i dobrze zna sie swoj cykl i trzeba zrezygnowac ze wspolzycia w okresie plodnym ( najlepiej wtedy wspolzyc w 2 poowulacyjnej fazie cyklu.


"Wychowanie. Jeżeli dałeś komuś życie, daj mu również instrukcję użytkowania." Valeriu Butulescu

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4171 przez Moniq
ja wiem :lol: zanim stwierdziliśmy, że chcemy mieć dziecko stosowałam tą metodę w celu zapobiegania i sprawdzała się, a potem sprawdziła się przy planowaniu płci malucha :)
ostatnio pani ginekolog powiedziała mi że mogę ją też stosować w czasie karmienia piersią, tylko nie bardzo mam się do czego odnieść, bo mam wrażenie że wszystko wygląda inaczej niż przed porodem ;) ale zaczynam obserwację, może dojdę do jakiś wniosków :lol: może któraś z Was próbowała w czasie laktacji??

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4172 przez andziaa35
ja to przy nieregularnych cyklach wole nie ryzykowac :)


"Wychowanie. Jeżeli dałeś komuś życie, daj mu również instrukcję użytkowania." Valeriu Butulescu

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4173 przez Moniq
ja mam w miarę regularne, ale znam dziewczyny które z powodzeniem stosują przy nieregularnych cyklach

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4174 przez Moniq
andziaa35 napisał:

wiec tak po porodzie nie poleca sie naturalnych metod antykoncepcji bo nie ma prawidlowego hormonalnego rytmu i trudno jest dokladnie sprecyzowac i zinterpretowac objawy plodnosci.
Skutecznosc NPR jest wyzsza gdy ma sie regularne cykle i dobrze zna sie swoj cykl i trzeba zrezygnowac ze wspolzycia w okresie plodnym ( najlepiej wtedy wspolzyc w 2 poowulacyjnej fazie cyklu.



ale żeby poznać swój cykl to trzeba się dokładnie poobserwować. tak naprawdę ja poznałam dobrze swoje cykle po ok 6-8 miesiącach obserwacji

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu - 14 lata 2 miesiąc temu #4175 przez poli
andziaa35 napisał:

wiec tak po porodzie nie poleca sie naturalnych metod antykoncepcji bo nie ma prawidlowego hormonalnego rytmu i trudno jest dokladnie sprecyzowac i zinterpretowac objawy plodnosci.
Skutecznosc NPR jest wyzsza gdy ma sie regularne cykle i dobrze zna sie swoj cykl i trzeba zrezygnowac ze wspolzycia w okresie plodnym ( najlepiej wtedy wspolzyc w 2 poowulacyjnej fazie cyklu.


A skąd Ty masz takie informacje? Kto nie poleca?
Wdg moich - które czerpię z podręcznika (nad którym nota bene pracował sztab naukowców), znam przykłady kilkuset dziewczyn, które prowadziły samoobserwację w cyklu poporodowym - żadna nie skończyła się ciążą. Fakt - w cyklu poporodowym opierasz się przede wszystkim na śluzie, ale doskonale widac ten objaw kiedy płodnośc wraca. Widac to również po temp która na początku jest mocno rozchwiana, a później się "uspokaja"
Skutecznośc NPR jest jedna - wynosi 99% bez względu na długośc cykli i ich regularnośc. Bo to nie kalendarzyk, a rozpoznawanie płodności na konkretnym jednym swoim organiźmie. A w każdym cyklu, bez względu na jego długośc możesz rozpoznac te same objawy.

Owszem trzeba zrezygnowac ze współżycia w okresie płodności, ale zauważyłam u siebie i nie tylko u siebie, że pary odkładające współżyją częściej niż pary stosujące antykoncepcje.
Kolejne sprostowanie NPR - to nie antykoncepcja, ponieważ nie zamykasz się na życie, a jedynie wybierasz sobie odpowiedni czas na nie.
Znam dziewczynę, która przy nieregularnych cyklach: najkrótszy 28 dni, najdłuższy 51 - w tym momencie cykli zaobserwowanych 38. Cały czas odkłada - jak widac skutecznie. To nie jest wyjątek.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4176 przez Moniq
można połączyć kilka metod i wtedy masz większą pewność, można obserwować śluz, szyjkę macicy(jej wysokość i miękkość) oraz mierzyć temperaturę. mi na początku pomagał w interpretacji program ctsoft

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4178 przez poli
Moniq napisał:

ja wiem :lol: zanim stwierdziliśmy, że chcemy mieć dziecko stosowałam tą metodę w celu zapobiegania i sprawdzała się, a potem sprawdziła się przy planowaniu płci malucha :)
ostatnio pani ginekolog powiedziała mi że mogę ją też stosować w czasie karmienia piersią, tylko nie bardzo mam się do czego odnieść, bo mam wrażenie że wszystko wygląda inaczej niż przed porodem ;) ale zaczynam obserwację, może dojdę do jakiś wniosków :lol: może któraś z Was próbowała w czasie laktacji??


Moniq a jaką metodę stosowałaś? Zapoznałaś się z zasadami LAM? Na 28dni znajdziesz bardzo wiele dziewcząt, które z powodzeniem stosowały NPR po porodzie. Nie znam ani jednego przypadku zaciążenia przy PRAWIDŁOWO stosowanym NPRze czy to w przypadku odkładania przy karmieniu, czy nieregularnych cyklach. Statystyki mówią same za siebie. A portal istnieje ok 4-5 lat.
Ja niestety nie stosowałam NPR w trakcie karmienia, bo naiwnie zawierzyłam ginekologowi, że jedyny skuteczny środek to anty. I tak pakowałam te hormony w moje dziecko (na ulotce jest napisane, że w niewielkiej ilości PRZENIKA do mleka matki). Po trzech miesiącach odstawiłam, jak się dowiedziałam o skuteczności NPR również przy odkładaniu i zrezygnowałam z anty i zaczęłam obserwacje. Jednak gdy odstawiłam tabletki to pojawiła się miesiączka. Więc stosuję niepoporodowe zasady.
Zapraszam do przejrzenia moich poporodowych cykli:
28dni.pl/Poli
Ja widziałam co się u mnie dzieje już po trzech cyklach obserwowanych.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4179 przez andziaa35
poli napisał:

Ja niestety nie stosowałam NPR w trakcie karmienia, bo naiwnie zawierzyłam ginekologowi, że jedyny skuteczny środek to anty. I tak pakowałam te hormony w moje dziecko (na ulotce jest napisane, że w niewielkiej ilości PRZENIKA do mleka matki).

Przeciez istnieja na rynku tabletkianty specjalnie dla matek karmiacych np Azalia albo Cerazette nie wplywaja na produkcje i sklad mleka oraz rozwoj dziecka.


"Wychowanie. Jeżeli dałeś komuś życie, daj mu również instrukcję użytkowania." Valeriu Butulescu

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4180 przez Moniq
nazw Ci teraz nie podam, bo mam zawsze problemy z zapamiętywaniem nazw. ja mierzyłam temperaturę codziennie o tej samej porze, obserwowałam śluz, wysokość i miękkość szyjki(to też o stałej porze), wszystko oczywiście zapisywałam, do tego zapisywałam różne odchylenia (przeziębienie, alkohol wypity, dłuższą balangę) i inne odczucia: ból piersi, rozdrażnienie itp.
teraz od kilku dni mierzę temp, obserwuję śluz i szyjkę i zobaczymy co z tego wyniknie.
pigułki przenikają do mleka i podobno mają minimalny wpływ na dziecko, w co tak do końca nie wierzę, poza tym badania nad wpływem tych hormonów na dziecko są dość krótko prowadzone i tak naprawdę dopiero za kilka lat okaże się czy wpływają i jak

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4181 przez Moniq
andziaa35 napisał:

poli napisał:

Ja niestety nie stosowałam NPR w trakcie karmienia, bo naiwnie zawierzyłam ginekologowi, że jedyny skuteczny środek to anty. I tak pakowałam te hormony w moje dziecko (na ulotce jest napisane, że w niewielkiej ilości PRZENIKA do mleka matki).

Przeciez istnieja na rynku tabletkianty specjalnie dla matek karmiacych np Azalia albo Cerazette nie wplywaja na produkcje i sklad mleka oraz rozwoj dziecka.


nie do końca masz rację, nie wpływają na produkcję mleka ale hormony w nich zawarte przechodzą do mleka

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4182 przez andziaa35
poli napisał:

A skąd Ty masz takie informacje? Kto nie poleca?

a wiec moj ginekolog nie polecil mi tej metody bo jak narazie lecze sie bo mam zmiany przedrakowe szyjki macicy i dla pewnosci nie zajscia w ciaze zalozylam implant.


"Wychowanie. Jeżeli dałeś komuś życie, daj mu również instrukcję użytkowania." Valeriu Butulescu

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4184 przez poli
andziaa35 napisał:

poli napisał:

Ja niestety nie stosowałam NPR w trakcie karmienia, bo naiwnie zawierzyłam ginekologowi, że jedyny skuteczny środek to anty. I tak pakowałam te hormony w moje dziecko (na ulotce jest napisane, że w niewielkiej ilości PRZENIKA do mleka matki).

Przeciez istnieja na rynku tabletkianty specjalnie dla matek karmiacych np Azalia albo Cerazette nie wplywaja na produkcje i sklad mleka oraz rozwoj dziecka.

Stosowałam Azalię - przeczytaj ulotkę :) W niewielkiej ilości przenika do mleka matki. Tylko, że niby nieszkodliwej. Ale jak nawet najmniejsza dawka hormonów żeńskich może nie byc szkodliwa?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 2 miesiąc temu #4185 przez andziaa35
ale te tabletki nie zawieraja estrogenow i progestagenow


"Wychowanie. Jeżeli dałeś komuś życie, daj mu również instrukcję użytkowania." Valeriu Butulescu

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl