BezpiecznaCiaza112023

Mamusie w Irlandii :D

11 lata 9 miesiąc temu #384954 przez Koni
Witam wszystkie mamusie a w szczególności te mieszkające na terenie Irlandii :)

Ponieważ bardzo niedługo na świat przyjdzie nasze pierwsze maleństwo postanowiłam założyć ten temat abyśmy mogły się dzielić z innym mamusiami swoimi doświadczeniami. Wiadomo, że pewne sprawy w Irlandii działają zupełnie inaczej niż w Polsce i warto było by móc się zapytać innych mam o pewne sprawy tak więc zapraszam do dyskusji :P


Moje takie pierwsze pytanie dotyczy rejestracji dzieci po porodzie. U nas w mieście wiem że się idzie do HSE gdzie się rejestruje maluszka nie mniej jednak chciałam zapytać jakie dokumenty są potrzebne a w szczególności czy wiecie coś na temat tego czy trzeba mieć przetłumaczony akt ślubu ze sobą? Moja koleżanka mi właśnie taką wiadomość przekazała ale ja się tak zastanawiam po co im to, przecież ludzie żyją też bez ślubu i nie mają takich dokumentów a ja też nie koniecznie musiałam zabrać je ze sobą z Polski :dry:
Może któraś z Was wie coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385258 przez baby_55
Koni ja mieszkam w Dublinie i nie słyszałam o niczym takim, poza tym tutaj z tego co wiem,wygląda to tak, że pracownik z urzędu kontaktuje sie z Tobą i albo w szpitalu albo w domu wypełnia z Tobą odpowiednie dokumenty i za ok 2 tyg. mozna już odebrać wszystko z urzędu
przynajmniej taką informację przekazano mi w szpitalu, nie ma tam żadnej informacji o tym, że potrzeba akt ślubu czy coś... choć akurat u mnie nie ma z tym problemu, bo przywieźliśmy sobie akt ślubu z Polski na druku wielojęzycznym

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385313 przez Koni
Witaj baby_55 ;)

No właśnie u nas ponoć papiery trzeba składać samemu. Na szczęście mam ze sobą akt ślubu niemniej jednak jest nie przetłumaczony :( Troszkę jestem tym zdziwiona bo tutaj wystarczy że partnerzy mieszkają razem i już traktuje się ich jak parę po ślubie więc po co utrudniać to wszystko jakimiś dokumentami, tymbardziej że zależy mi na czasie bo chcemy małemu wyrobić paszport a bez PPSa nie da rady.

A powiedz mi czy pierwsze dzieciątko też rodziłaś w Irlandii? Długo już tu jesteście?

Pozdrawiam

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385316 przez baby_55
Koni starszego urodziłam w Polsce i te dokumenty po angielsku potrzebowaliśmy do wniosku o ChB, jesteśmy tutaj od października a Wy od kiedy?
chyba długo skoro chcesz tutejszy paszport wyrabiać...

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385342 przez Koni
baby_55 u nas już ponad 6 lat życia na zielonej wyspie ;)

Tak paszport Irlandzki będę wyrabiać skoro małemu się będzie należeć to czemu nie ;) A poza tym dużo łatwiej będzie załatwić wszystkie papiery niż właśnie jechać do ambasady do Dublina gdzie się dość długo czeka na paszport. My mamy do Dublina 2-2,5h drogi w jedną stronę więc to dość długo.

Sama jestem ciekawa jak to będzie z tą rejestracja małego ale jakaś to dziwna dla mnie sprawa :dry: Już niedługo się przekonamy.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385405 przez baby_55
to faktycznie długo już tu mieszkacie :)

co do paszportu to wiem, że można w trybie szybkim i wtedy masz w 10 dni paszport w domu
my mamy blisko do ambasady a ponieważ tylko po europie będziemy potrzebować to wyrobimy dowód osobisty, tak jak mamy dla Adiego :)

a na stronie szpitala nie masz jakiejś informacji? u mnie na stronie szpitala jest pełny informator o ciąży porodzie, po porodzie i właśnie rejestracyjne info też jest i nawet mają wersję po polsku :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #385417 przez Koni
Dowód osobisty dla dziecka?

Wiesz że ja nawet nie wchodziłam na stronę szpitala :S


No to doczytałam i jeżeli brało się ślub poza granicami Irlandii trzeba mieć ze sobą oryginał aktu małżeństwa plus jego tłumaczenie ale nic nie pisze czy to ma być tłumacz przysięgły czy sama mogę to przetłumaczyć?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385435 przez baby_55
tak dowód, nawet dla maluszka teraz można dowód wyrobić, my robiliśmy dla synka w tamtym roku w lipcu jak jeszcze nawet nie siedział sam :)

dowód wyrabiasz bezpłatnie i na 5 lat, a paszport na rok i płacisz, więc wybór był prosty ;)

a jak w ogóle Twoje samopoczucie? jakieś skurcze itp czy nic się nie zapowiada?

ja przy synku 4 dni przed terminem nie wiedziałam, że za kilka godzin pojadę na porodówkę :side: pojechaliśmy do znajomych, mąż pomagał im składać meble a ja sobie siedziałam i bawiłam się z ich kotem :silly: wróciliśmy do domu o 23, poszlismy spac a o 1 obudziły mnie skurcze, poszłam wziąc kąpiel, okazało sieże to to, bo kąpiel je tylko wzmocniła i wyregulowała, więc jeszcze wrzuciłam info na forum, obudziłam męża, zjadłam coś i pojechaliśmy rodzić ;) heheh ale się działo :blink: ciekawe jak bedzie tym razem :unsure:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385443 przez Koni
baby_55 to fajnie z takim dowodem ale o ile się nie mylę to irlandzki paszport jest na 3 lata a skoro ma możliwość mieć irlandzkie obywatelstwo to czemu nie skorzystać ;) Pewnie gdybym musiała wybierać między Polskim a Irlandzki to bym została przy naszym a tak niech ma dwa ;)


Co do skurczy to nic kompletnie się nie dzieje :S Mały sobie fika w najlepsze i nic się nie zapowiada żeby miał wkrótce wyskoczyć z brzuszka ;)

A powiedz mi ile Twój mały miał miesięcy jak pierwszy raz lecieliście samolotem? Mogłaś wziąć na niego ten bagaż podręczny 10kg? No i jak to jest z wózkiem? My mamy zamiar lecieć we wrześniu więc malutki będzie w gondoli ale zastanawiam się czy mogę też wziąć fotelik samochodowy (mam ten malutki, wpinany do wózka) może wiesz jak to jest czy wolno czy nie?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385466 przez baby_55
dziecko leci u ciebie na kolanach, płacisz za nie 20E w ryanair i aerlingus, wózek mozesz wziąć gratis i polecam wziąć fotelik zamiast gondoli jako część wózka, tak Wam będzie łatwiej, bo wszystko poza wózkiem trzeba płacić dodatkowo, a jak będziecie jeździć samochodem to będzie akurat, widziałam, ze ludzie tak właśnie robili :) my akurat nie braliśmy bo Adi już zaczął wyratsac z małego fotelika,
na dziecko nie mozesz mieć żadnego bagażu ani głównego ani dodatkowego, pewnie jak będziecie mieć coś więcej to się czepiać nie będą, ja np miałam dodatkowo torebkę i wszystko było ok, zresztą jak lecieliśmy z Adim to w jednej torbie mieliśmy rzeczy dla Adiego jedzonko picie itp i nawet nie zaglądali do torby jak im to powiedziałam, z Adim lecieliśmy pierwszy raz jak miał 6 mies. ogólnie przy starcie i przy lądowaniu dobrze jest dać pierś albo butelkę zależy jak będziesz karmić, bo przytykają sie uszy i jak coś maluch pije to jest mułatwiej, ja pierś dawałam i dzieki temu też spał mi długo w czasie lotu, bo uwielbiał zawsze spać przy cycusiu ;)

oczywiście jakbym miała mozliwośc to wzięłabym irlandzki paszport w końcu co sie przejmować, ale póki co nie mam takiego dylematu ;)
może przy następnym dziecku hehehheh :silly:

ja miałam skurcze przez ponad miesiaąc przed porodem, czasem dość regularne, śmiałam się, że będę już tak przywyczajona, że nie zauważę, że to już to ;P

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385500 przez Koni
baby_55 wydaje mi się że ten bagaż 10kg na dziecko się należy a nie można wziąć tego dużego ;) Muszę zapytać siostry jak ona ze swoim synkiem latała bo już nie pamiętam ale latała i Ryanairem, Aerlingusem i Wizzarem więc na pewno wie jedynie nie wie nic na temat fotelika :dry: Niestety nie mogę nie zabrać gondoli bo prawdopodobnie mały będzie musiał w niej spać w czasie pobytu w PL a poza tym fotelik na dłuższe wyjścia na spacer nie wydaje mi się zbyt dobry gdyż on będzie miał wtedy już jakieś prawie 3 miesiące. Wiem że w Ryanairze mogę wykupić dodatkowo bagaż na dziecko takie właśnie jak fotelik czy łóżeczko za 10€ a w Wizzarze mogę kupić walizkę na małego ale nie wiem czy takie rzeczy nie są za darmo :S eh będę musiała zadzwonić na informacje i dopytać.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #385515 przez baby_55
moze w wizzar jest możliwość bagażu na dziecko, ale w aerlingus i ryanair nie ma możliwości, a co do wzięcia fotelika to mozna ale tak jak piszesz za dodatkową opłatą :) nie wiem jaką bo nie sprawdzałam tego

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #389396 przez Koni
My już na świecie :) Było ciężko ale daliśmy radę za to jestem strasznie zadowolona z opieki w czasie porodu i po porodzie :)
Jak całą ciąże nie podobała mi się opieka tak po jestem bardzo zadowolona :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #389426 przez baby_55
super :) gratuluję, :) ja już sie doczekac nie mogę :)
mam nadzieję, ze bedę równie zadowolona z opieki :)
bo z opieki w ciąży w szpitalu jestem zadowolona :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

11 lata 9 miesiąc temu #390070 przez Koni
baby dziękuję :) W końcu i ty się doczekasz, już bliżej jak dalej.

No ja właśnie byłam bardzo niezadowolona z opieki jak byłam w ciąży ale poród mimo że bardzo ciężki był ok, na koniec do sali dostaliśmy z mężem tosty i herbatkę, położne pomagały przystawić małego do piersi, nawt jak sie Kacperek urodził to dały mężowi przeciąć pępowine :)
Na sali poporodowej co chwile przychodziły i sprawdzały czy wszystko jest ok, nie mówiąc o tym że co 3h przychodziły pomóc mi przystawić małego do cyca bo nie chciał jeść.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl